Investitorii au plasat în luna august circa 818,5 milioane lei (245 milioane euro) pe bursa instrumentelor derivate de la Sibiu, cele mai căutate fiind derivativele care au ca activ suport titlurile SIF5, SIF2 şi Broker Cluj, arată analişti pieţei.

În cele 23 de şedinţe de tranzacţionare ale lunii, investitorii pe piaţa instrumentelor derivate au încheiat 213.269 de contracte la termen, precizează Decebal Toderiţă, purtătorul de cuvânt la Bursei Monter Financiare şi de Mărfuri Sibiu.

În topul lunar s-au impus derivativele construite pe activul suport al SIF Oltenia (DESIF 5), cu 102.000 contracte, urmate de DESIF 2, cu peste 93.775 contracte, şi DEBRK, cu 4.820 de contracte.

Derivativa construită pe activul suport al acţiunilor SIF Oltenia a fost cotată pentru scadenţa din septembrie la 4,85 lei, iar pentru decembrie la  4,6788 lei/acţiune. DESIF 5 cu scadenţa în martie 2008 s-a apreciat cu 8 bani şi a fost evaluată la 4,89 lei/acţiune.

Pentru septembrie, preţul de cotare al DESIF 2 a crescut cu 6,3 bani si a ajuns la 3,783 lei/acţiune, iar pentru decembrie cu 4 bani ajungând la 3,90 lei/acţiune. Pentru martie 2008, investitorii au cotat DESIF2 la 4,09 lei/acţiune.

Derivativa construită pe activul suport la acţiunilor Broker Cluj (DEBRK) a fost cotată pentru scadenţa din septembrie la 2,8012 lei, iar pentru decembrie la 2,9550 lei.

"Printre remarcatele lunii recent încheiate se află şi DERRC, cu 4165 contracte. Această piaţă a fost revitalizată la final de lună de tranzacţia de vânzare a "Rompetrol" care a provocat interesante mişcări de preţ şi nu a lăsat indiferenţi investitorii futures", consideră Toderiţă.

Derivativa construită pe activul suport al acţiunilor Rompetrol Rafinare Constanţa (DERRC) a fost cotată la 0,1300 lei/acţiune pentru septembrie şi la 0,1350 lei/acţiune pentru decembrie.

Sursa: NewsIn