money.ro
Actualitatemoney.ro

BMFMS isi propune sa atraga zece mil. euro prin listare

Publicat la 07.02.2008, 22:00:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
BMFMS isi propune sa atraga zece mil. euro prin listare

 “Vrem ca tranzactionarea propriilor actiuni la Bursa din Sibiu sa inceapa in a doua parte a anului, dupa ce, impreuna cu Bursa din Varsovia, vom infiinta piata spot. Inca nu am stabilit care va fi pachetul pe care il vom lista la bursa, insa sunt sanse sa oferim investitorilor chiar si un pachet de 40% din actiuni. In urma ofertei, am putea sa atragem circa zece milioane de euro, insa depinde de pachetul pe care il vom lista”, a declarat Teodor Ancuta, presedintele Bursei din Sibiu.

Pentru respectarea legislatiei in vigoare, conducerea Bursei din Sibiu a propus actionarilor majorarea capitalului social cu patru milioane de euro, pana la circa sase milioane de euro. Bursa trebuie sa ajunga la un capital de minimum cinci milioane de euro, pana la sfarsitul acestui an, pentru a-si continua activitatea.

Bursa Monetar-Financiara si de Marfuri Sibiu se afla in pregatire in vederea introducerii pietei spot pentru tranzactionarea actiunilor. Piata spot ar putea deveni functionala in prima parte a anului si va fi realizata in cooperare cu Bursa de la Varsovia, care a devenit, in 2007, actionar al Bursei Monetar-Financiare si de Marfuri Sibiu.

“Dupa lansarea pietei spot, vrem ca valoarea tranzactiilor sa ajunga la circa 10-15 milioane de euro pe zi. In acest moment, asteptam ca Bursa din Varsovia sa primeasca acordul Euronext ca noi sa folosim aceeasi platforma”, a mai spus Ancuta.

In prezent, la Bursa din Sibiu se tranzactioneaza doar instrumente financiare derivate la termen. Valoarea tranzactiilor efectuate la piata la termen de la Sibiu a ajuns in luna ianuarie la 386 milioane de euro, reprezentand o medie de 18,38 milioane euro/sedinta.

Valoarea transferurilor realizate in piata sibiana la termen este astfel cu 22,5% mai mare fata de valoarea rulata in piata BVB si Rasdaq, unde totalul cumulat s-a ridicat la 315 milioane de euro.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite