"Perspectivele indică continuarea procesului de dezinflaţie, cu sublinierea faptului că traiectoria acestuia este însă marcată de evoluţia în continuare a crizei economice de pe plan mondial şi de menţinerea unor rigidităţi structurale semnificative în economia românească", se arată în comunicatul detaliat al Băncii Naţionale a României (BNR) privind şedinţa de politică monetară de marţi.
Pe de altă parte, BNR atrage însă atenţia că menţinerea stabilităţii financiare, consolidarea dezinflaţiei şi relansarea economiei sunt condiţionate de "implementarea fermă şi consecventă a mixului de politici macroeconomice, precum şi a reformelor structurale convenite în cadrul aranjamentului multilateral de finanţare externă încheiat cu UE, FMI şi alte instituţii financiare internaţionale".
În acelaşi timp, procesul de dezinflaţie din prezent este determinat, arată banca centrală, de reducerea dinamicii preţurilor la combustibili şi la produse alimentare, în condiţiile scăderii cererii agregate şi a unei volatilităţi mai reduse a cursului de schimb.
Totodată, BNR a hotărât să reducă dobânda de politică monetară în condiţiile unei evoluţii "pozitive" a pieţei monetare prin stabilizarea dobânzilor interbancare în jurul dobânzii cheie, în timp ce dobânzile la credite şi la depozite pentru clienţii nebancari şi-au continuat reducerea, "având loc o atenuare în termeni relativi a distorsiunilor anterioare de poziţionare a acestora în raport cu nivelul ratei dobânzii de politică monetară şi cu cele ale ratelor dobânzilor interbancare".
"CA al BNR reafirmă că BNR va monitoriza atent evoluţiile interne şi ale mediului economic internaţional astfel încât, prin adecvarea instrumentelor de care dispune, să asigure realizarea şi menţinerea stabilitătii preţurilor pe termen mediu şi a stabilităţii financiare", menţionează comunicatul.
Consiliul de administraţie al băncii centrale a decis, marţi, să reducă dobânda cheie de la 9% la 8,5% pe an, în conformitate cu aşteptările, însă a surprins piaţa prin scăderea rezervelor minime obligatorii pentru pasivele în valută la 30%, ceea ce va pune la dispoziţia băncilor noi lichidităţi.
Totodată, consiliul de administraţie al Băncii Naţionale a României (BNR) a decis să reducă scadenţa operaţiunilor de tip repo, de injectare de bani în piaţă, de la o lună la o săptămână, se mai arată în comunicatul băncii centrale.
Rata anuală a inflaţiei a coborât în iunie la 5,86%, în conformitate cu estimările, de la 5,95% în mai, pe fondul ieftinirii alimentelor şi creşterii temperate a preţurilor la mărfuri nealimentare şi servicii, conform datelor publicate de Institutul Naţional de Statistică (INS). Un nivel atât de scăzut al ratei anuale a inflaţiei nu a mai fost atins din august 2007, când indicele anual al preţurilor de consum a fost de 4,96%.
BNR: Dezinflaţia va continua, dar consolidarea tendinţei depinde şi de respectarea acordului cu FMI
Publicat la 04.08.2009, 14:22:32
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
