money.ro
Piețe financiaremoney.ro

BNR renunţă la măsurile "neortodoxe" şi foloseşte dobânda de politică monetară

Publicat la 04.05.2007, 09:53:55

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
BNR renunţă la măsurile "neortodoxe" şi foloseşte dobânda de politică monetară

Banca Naţională a României (BNR) nu va mai apela la măsuri "neortodoxe" de politică monetară, precum restricţiile aduse creditării, care distorsionează piaţa, deoarece rolul dobânzii de politică monetară ca instrument principal al BNR a crescut, a spus guvernatorul BNR, Mugur Isărescu.

În acelaşi timp, BNR va folosi dobânda de politică monetară şi rata rezervelor minime obligatorii. "Păstrăm rezervele minime obligatorii şi scădem dobânda, sau invers", a spus Isărescu.

BNR a eliminat în primele luni ale acestui an o parte din aceste măsuri "neortodoxe", şi anume avansul obligatoriu de minim 25% la creditele imobiliare şi ipotecare şi limitarea gradului de îndatorare a populaţiei, sub rezerva ca băncile comerciale să înainteze la spre validare la banca centrală norme interne privitoare la risc.

Conducerea BNR a decis, miercuri, menţinerea nivelului actual al ratelor rezervelor minime obligatorii, de 20% din pasivele în lei ale instituţiilor de credit şi de 40% din cele în valută, indiferent dacă pasivele au scadenţă reziduală mai mică sau mai mare de doi ani. Banca centrală plăteşte băncilor dobânzi de 2,10% pe an la rezervele minime obligatorii în lei, 0,90% pe an la cele în euro şi 1,15% pe an la rezervele minime în dolari.

În schimb, consiliul de administraţie al Băncii Naţionale a României a hotărât stabilirea unui nivel zero pentru ratele rezervelor minime obligatorii pentru băncile pentru locuinţe, prin care armonizează regulamentul privind regimul rezervelor minime standardelor Băncii Centrale Europene.

Rezervele minime obligatorii impuse de Banca Centrală Europeană (BCE) instituţiilor de credit din zona euro sunt de 2% din depozitele cu scadenţă mai mică de doi ani şi de 0% pentru cele cu scadenţă mai mare de doi ani. BCE plăteşte băncilor o dobândă anuală de 3,81% pentru rezervele minime.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite