BNR va renunţa, de la 1 ianuarie 2007, la toate măsurile administrative, folosind doar instrumente de politică monetară, a declarat, joi, în cadrul unei conferinţe de presă, membrul în Consiliul de Administrţie al BNR, Napoleon Pop.
"BNR va fi obligată, odată cu integrarea în Uniunea Europeană, să renunţe la toate măsurile adminsitrative şi să folosească adevăratele instrumente de politică monetară, a declarat Pop.
Potrivit acestuia, Banca Naţională a României (BNR) va putea folosi, de la 1 ianuarie 2007, doar trei instrumente, respectiv dobânda de politică monetară, rezervele minime obligatorii şi operaţiunile de sterilizare. Oficialul Băncii Centrale a mai spus că, după integrare, principalul obiectiv al BNR este ca inflaţia "să nu iasă din bandă". El a subliniat că alinierea preţurilor administrative la gaze naturale şi creşterea accizelor vor fi şocuri care vor fi resimţite de întreaga comunitate de afaceri.
Pop a mai arătat că gradul de intermediere bancară ar putea creşte până la sfârşitul acestui an la 23%. "Sigur că suntem încă departe de media europeană, dar gradul de intermediere a crescut de la 17% şi va ajunge până la sfârşitul anului probabil la 23%", a subliniat Pop.



