Preşedintele Fondului de Garantare, Aurel Saramet declara marţi că normele de aplicare pentru a doua etapă a programului Prima Casă 2 vor fi aprobate la jumatatea
săptămânii viitoare. Astfel că, cele 21 de banci înscrise vor putea demara programul abia după ce se iau aceste măsuri.
Până luni seara, băncile au depus oferte în valoare de 1,38 de miliarde de euro, aproape dublu faţă de plafonul aprobat de Guvern în acest an pentru Prima Casă, respectiv de 700 de milioane de euro.
"Putem ca la sfârşitul acestei săptămâni, să se încheie toate convenţiile cu bancile, iar de 8 martie să fie un cadou pentru toţi românii şi româncele care doresc să meargă în continuare cu programul 'Prima casa', în oricare din formele lui - 60.000 de euro, 70.000 de euro sau 75.000 de euro. Acum mingea este în terenul semnării contractelor cu bancile, dar trebuie urgentat acest lucru, pentru că oamenii nu ştiu că este treaba bancilor. Ei se uita la Guvern", a declarat Emil Boc.
Boc a cerut ca Prima Casă 2 să înceapă din 8 Martie (VIDEO)
Publicat la 03.03.2010, 10:45:58
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
Ce urmărim săptămâna viitoare: INS publică estimarea PIB T2 2026 (estimare flash) și Eurostat - flash CPI Eurozonă, august 2026
Piețe financiare
BVB în săptămâna 17-21 august 2026: Electrica în avangarda creșterilor, pe fondul volatilității energetice

Piețe financiare
Ușoare creșteri pe bursă. Indicele BET se apropie de un record absolut
Piețe financiare
