Emil Boc a făcut aceste declaraţii la şedinţa Colegiul Judeţean de Coordonare al PDL Suceava, la care sunt prezenţi mai mulţi miniştri, aproximativ o mie de delegaţi din organizaţiile din judeţ şi liderii organizaţiilor PDL din judeţele Moldovei.
Premierul a susţinut că PDL a avut "neşanşa" să preia guvernarea în cea mai grea perioadă din ultimii 60 de ani.
"În loc să luăm o ţară cu bani puşi deoparte, am luat un deficit de 5,2 la sută", a spus Boc.
El a afirmat că preocuparea majoră a Guvernului este direcţionarea banilor spre investiţii şi dezvoltare şi spre crearea de noi locuri de muncă.
"Să ne facem ordine în ogradă şi să eliminăm abuzurile. Vom culege, ca ţară şi ca partid, rezultatele muncii noastre de acum. Important este să nu facem paşi înapoi. În 2012 vom avea o creştere economică sănătoasă", a declarat premierul. Citeşte mai mult pe www.mediafax.ro
Boc: Guvernul Tăriceanu, şantajat de PSD, a sacrificat viitorul economic al României
Publicat la 03.10.2010, 09:10:14
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
Ce urmărim săptămâna viitoare: INS publică estimarea PIB T2 2026 (estimare flash) și Eurostat - flash CPI Eurozonă, august 2026
Piețe financiare
BVB în săptămâna 17-21 august 2026: Electrica în avangarda creșterilor, pe fondul volatilității energetice

Piețe financiare
Ușoare creșteri pe bursă. Indicele BET se apropie de un record absolut
Piețe financiare
