Premierul Emil Boc a spus că măsurile luate în această perioadă, deşi impopulare, erau necesare pentru ca România să nu cadă în prăpastie, mulţumindu-le partenerilor de guvernare.
"Exista riscul ca România să cadă în prăpastie dacă se continua cu măsurile din 2008", a afirmat premierul.
De asemenea, Boc a declarat că măsurile dure au crescut credibilitatea României pe pieţele internaţionale, precizând că bugetul pentru 2011 este fundamentat pe o creştere cuprinsă între 1,5 şi 2 la sută.
Premierul a afirmat că 1,29 de milioane de bugetari vor avea salarii mai mari cu 15 la sută în 2011 faţă de cele din prezent. Citește mai mult pe www.mediafax.ro
Boc: Măsurile dure au crescut credibilitatea României pe pieţele intenaţionale
Publicat la 12.12.2010, 08:08:00
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
