money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Boc promite reluarea programului "Rabla" în martie şi rediscutarea taxei de înmatriculare

Publicat la 10.02.2009, 17:52:55

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Boc promite reluarea programului "Rabla" în martie şi rediscutarea taxei de înmatriculare

"În primul rând, Guvernul are ca preocupare majoră menţinerea locurilor de muncă şi creearea, dacă este posibil, de noi locuri de muncă. Am fost bucuros să văd că ieri (luni, 9 februarie, n.r.) Dacia şi-a reluat producţia. Astăzi sunt aici pentru a vedea ce probleme există, pentru a vedea în ce măsură Guvernul poate ajuta uzinele Dacia, aşa cum va sprijini întreaga economie românească. Am luat informaţiile necesare pentru cel puţin trei componente. În primul rând, în legătură cu taxa de primă înmatriculare, am cunoscut încă o dată punctul de vedere al uzinei Dacia şi, săptămâna viitoare, miercuri, în Guvern, vom avea o decizie asupra a două probleme: prima e legată de situaţia maşinilor care au intrat în ţară înainte de 15 decembrie 2008 şi, în al doilea rând, taxa de primă înmatriculare, taxă care trebuie să răspundă nevoilor industriei autohtone, regulilor din UE şi cetăţenilor României", a spus premierul după întâlnirea avut[ cu membrii conducerii de la Dacia.

Legat de programul Rabla, premierul Emil Boc a precizat că s-au declanşat procedurile pentru ca programul să devină operaţional de la începutul lunii martie.

"Am discutat de asemenea despre programul "Rabla".  Azi am vorbit cu ministrul Nemirschi şi am demarat procedurile, astfel că, începând cu luna martie, el să fie operaţional şi efectiv. Adică, începând cu luna martie, maşinile mai vechi de 10 ani vor primi o primă de 3.800 lei şi, de asemenea, am extins numărul maşinilor care intră în acest program de la 40.000 la 60.000, ca o formă de susţinere a industriei şi de reînnoire a parcului auto din România. Aceste măsuri sunt incluse în programul bugetului de stat. Facem tot ce putem. Guvernul nu are un ministru al miracolelor, are soluţii prin care încearcă să sprijine economia românească şi facem tot ce ne stă în putinţă să menţinem locurile de muncă. Prezenţa mea aici este şi o dovadă în acest sens", a mai spus Boc.

Prim ministrul a avut, marţi, o întâlnire cu directorul general al uzinei, Francois Formont, cu preşedintele ACAROM, Constantin Stroe, şi cu secretarul general al uzinei, Gabriel Sicoe. După discuţii, care au durat peste o oră, premierul a fost invitat să viziteze secţia de montaj general şi uzina de cutii de viteză, inaugurată anul trecut.  Premierul a ascultat cu mare atenţie indicaţiile şefilor de secţii, a dat mâna cu muncitorii şi a ţinut să viziteze chiar şi cantina.

Directorul General al uzinei, Fourmont, a apreciat la sfârşitul vizitei premierului, că are încredere că sub guvernarea lui Emil Boc, guvernul va lua cele mai bune măsuri. "Aş fi preferat să fi demarat mult mai devreme programul Rabla dar mă mulţumesc şi cu începutul lunii martie. I-am prezentat domniei sale punctele noastre de vedere şi avem deplina încredere că sub guvernarea dumnealui, guvernul va lua cele mai bune măsuri. Avem un nivel destul de important al comenzilor în Germania, însă pe celelalte pieţe nu se înregistrează o creştere", a spus el.

Legat de alte sistări ale producţiei la Dacia, Fourmont a spus că totul depinde de numărul comenzilor primite. "Deocamdată, ne uităm la ce comenzi parvin şi, la sfârşitul lunii, vom decide care va fi programul de lucru. Sper ca prima acordată prin programul REMAT să ne permită să ne continuăm activitatea. Pentru moment se constată o ameliorare pe piaţa din Germania şi sperăm ca şi în România situaţia să se amelioreze din primăvară", a adăugat Fourmont.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite