money.ro
Piețe financiaremoney.ro

BRD propune un dividend brut pe anul trecut de 59,2 bani, cu peste 61% mai mare ca in 2006

Publicat la 13.03.2008, 14:34:29

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
BRD propune un dividend brut pe anul trecut de 59,2 bani, cu peste 61% mai mare ca in 2006

Propunerea va fi discutată la Adunarea Generală a Acţionarilor programată pentru 22 aprilie. Dacă acţionarii vor fi de acord, urmează să primească dividende toţi cei care deţin titluri BRD la data 9 mai 2008.

BRD, a doua bancă de pe piaţa românească după active şi reţea, a obţinut anul trceut un profit net de 917 milioane lei, în creştere cu 40% faţă de anul anterior, pe fondul sporirii portofoliului de credite cu 44%. La AGA din 22 aprilie, acţionarii vor aproba şi bugetul de venituri şi cheltuieli pe acest an. Pe ordinea de zi se află şi aprobarea realizării în perioada 2008 – 2009 a unor emisiuni de obligaţiuni într-un plafon maxim de 600 milioane de euro sau echivalent lei sau altă valută.

Parametrii individuali ai fiecărei emisiuni vor fi stabiliţi de Consiliul de Administraţie al băncii. Acţionarul majoritar al BRD este Societe Generale cu o deţinere de 58,32%. Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare şi cele cinci societăţi de investiţii au participaţii cuprinse între 4,6% şi 5,4%.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite