BREAKING NEWS: ”Acord secret” pentru ”federalizarea” Moldovei!
Publicat la 12.06.2019, 07:30:56
De data aceasta, Plahotniuc lipseşte din cadru, dar discuţia se duce cu omul sau de încredere Serghei Iaralov. Iar Dodon pare că îi dictează un punct dintr-un eventual acord secret prin care i se oferă Tiraspolului un statut special în cadrul Republicii Moldova.
Dodon, pe înregistrare: ”Să facem eforturi comune pentru reintegrarea țării, conferind zonei transnistrene un statut special în cadrul Republicii Moldova.”
Dodon dezminte totul - susţine că propunerea de federalizare venea de fapt de la partidul democrat iar el - ştiind că este filmat - a interpretat un rol pentru a dejuca planurile democraţilor de a rămâne la putere, scrie ProTV.
Marți au depus jurământul şi ultimii trei miniștri din Guvernul condus de Maia Sandu. Apoi, premierul a luat parte la şedinţa Consiliului de securitate convocată de preşedintele Igor Dodon, pentru a discuta, în regim de urgenţă, situaţia complicată în care se află tara, după ce Curtea Constituţională - controlată de oamenii oligarhului Vlad Plahotniuc - a numit alt preşedinte, Pavel Filip, şi a declarat ilegitim guvernul rezultat în urma alegerilor din februarie.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Europa
UE investește 30 de miliarde de euro în fabricile AI ale Europei. România, printre țările implicate

Europa
Ești cetățean european. Cine ți-a luat înghețata? Sau ai mâncat anul trecut mai mult de 7 litri?

Europa
Zeci de mii de morți în Europa din cauza caniculei! Trei țări raportează un bilanț dramatic

Europa
Elveția caută 85.000 de muncitori străini, inclusiv români. Salariile pot ajunge la 6.500 de euro pe lună

Europa
