money.ro
Actualitatemoney.ro

Brokerii dau Fondului de Compensare 0,52% din veniturile totale

Publicat la 15.04.2009, 21:00:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Brokerii dau Fondului de Compensare 0,52% din veniturile totale

“Pentru societatile de servicii de investitii financiare si intermediarii institutii de credit, baza de calcul este formata din veniturile obtinute din comisioanele aferente tranzactiilor cu instrumente financiare incheiate in cadrul tuturor locurilor de tranzactionare, precum si de veniturile obtinute din activitatile de custodie si administrare de instrumente financiare desfasurate de catre acestia. Pentru societatile de administrare a investitiilor, baza de calcul este reprezentata de veniturile obtinute din administrarea portofoliilor individuale de investitii, excluzand veniturile obtinute din administrarea fondurilor de pensii”, precizeaza Fondul de Compensare a Investitorilor.

Contributia anuala nu poate fi mai mica de 1.000 de euro.

Anul trecut, cota procentuala a fost de 1,8% din veniturile membrilor, brokerii platind contributii anuale la Fond in valoare totala de 1,6 mil. euro. Pentru anul in curs, Fondul ar trebui sa incaseze circa 100.000 de euro.

FCI, membru al grupului Bursa de Valori Bucuresti, a obtinut anul trecut un profit de 308.175 de lei (circa 84.000 de euro). Cea mai mare parte a resurselor Fondului de Compensare, respectiv 5,7 milioane de lei, a fost investita in certificate de trezorerie cu discount, unde FCI a avut un randament mediu de 9,44%.

FCI avea, la finele anului trecut, resurse pentru despagubirea investitorilor in valoare de 10,4 milioane de lei (2,83 milioane de euro), portofoliul mediu de compensat ajungand la 1.420,85 euro/investitor. Potrivit datelor FCI, la sfarsitul anului, numarul total de investitori era de 92.865, fara a tine cont daca un investitor apeleaza la unul sau mai multi intermediari. Dintre acestia, 80.980 puteau fi compensati integral si doar 2.436 erau investitori necompensati.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite