De altfel, Bancpost a majorat limitele de creditare pentru toate produsele din portofoliul de credite de consum. Pe cardul de credit, clienţii noi pot obţine o limită de până la şapte salarii, iar pentru descoperitul de cont, banca oferă până la 12 salarii sub formă de credit direct pe cardul de salariu.

Banca nu precizează, însă, toate aspectele oferte, respectiv garanţii solicitate, dobânda sau perioada maximă pe care se acordă un astfel de împrumut. Oferta de credite pe piaţa românească s-a diversificat foarte mult în ultimii ani şi, de fiecare dată, există aspecte mai puţin mediatizate de banca ofertantă. Însă de cele mai multe ori, clientul descoperă cum oferta pe care o credea cea mai potrivită, are tot felul de costuri suplimentare.

Pentru a ne putea descurca în hăţişul ofertelor bancare putem apela la un broker de credite, activitate care a crescut semnificativ în ultimul an pe piaţa românească. Aproape 5% din creditele acordate în 2007 populaţiei au fost intermediate de un broker de credite. Cel puţin aşa susţine directorul Kiwi Finance, Anca Bidian.

Compania de brokeraj bancar are, în prezent, o cotă de peste 50% din piaţa de profil. Pentru acest an, ţinta Kiwi Finance este să intermedieze împrumuturi în valoare de 300 de milioane de euro, aproape dublu în raport cu anul trecut. Potrivit estimărilor companiei, suma ar trebui să reprezinte peste 2,5% din totalul creditelor către populaţie în acest an.

Planurile companiei pentru 2008 mai includ şi deschiderea a trei noi sucursale în România, pe lângă cele nouă deja existente, şi a unui birou la Madrid, pentru românii care lucrează în Spania. De asemenea, brokerul de credite se află în negocieri cu patru bănci din străinătate, care nu îşi desfăşoară încă activitatea în România, pentru a intermedia credite pentru acestea.

Cu cât un broker de credite lucrează cu mai multe bănci, cu atât oferta pentru client este mai deversificată, iar compararea ofertelor este mai simplă. În plus, serviciile unui broker de credite sunt gratuite pentru client, banca parteneră fiind cea care suportă comisionul brokerului.