Bruxelles: Premierul sustine reforma in justitie
Publicat la 12.06.2007, 07:50:12
Premierul Călin Popescu Tăriceanu face o vizită la Bruxelles, cu două săptămâni înainte de prezentarea raportului Comisiei Europene, care ar putea recomanda activarea clauzei de salvgardare pe justiţie, în cazul României. Premierul va încerca să îi convingă pe oficialii europeni că ţara noastră merge în direcţia cea bună, în ce priveşte lupta împotriva corupţiei şi reforma în justiţie.
Şeful executivului de la Bucureşti va lua prânzul cu preşedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Durrao Barroso, şi se va intalni cu preşedintele Parlamentului, Hans Gert Poettering, în cursul după-amiezii. După întâlnirea cu oficialii europeni, primul-ministru îi va face o vizită comisarului român Leonard Orban.
Călin Popescu Tăriceanu va încerca să demonstreze preşedinţilor Comisiei şi Parlamentului European că România şi-a îndeplinit angajamentele luate în ajunul aderării, să ia măsuri pentru a combate corupţia şi a asigura independenţa sistemului judiciar. Comisia lucrează încă la raportul care va da verdictul, dacă România a făcut suficiente progrese pentru a evita sancţiuni.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.





