Acesta a afirmat ca SUA "este deja in recesiune", desi "poate ca nu in sensul in care multi economisti descriu" acest fenomen, adica de doua trimestre consecutive de crestere economica negativa.
"Cu toate acestea oamenii simt deja efectele", a mai spus Buffett. Recesiunea "va fi mai profunda si va dura mai mult decat se asteapta multi", considera cel mai bogat om din lume, citat de Reuters.
Investitorul a precizat insa ca acest fenomen nu il va opri sa investeasca in anumite companii.
Buffett si-a reiterat, de asemenea, criticile adusa tranzactionarii de derivate.
"Nu este corect ca sute de mii de slujbe sa fie eliminate, ca intregi sectoare ale economiei sa aiba de suferit de pe urma pariurilor financiare cand aceste domenii sunt de fapt inca viguroase", a spus miliardarul american.
Buffett: Recesiunea din SUA va fi profunda si de durata
Publicat la 25.05.2008, 12:22:00
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
