Ministerul Finanţelor estimează că rata şomajului va urca la 11,4% în 2010, când produsul intern brut (PIB) ar urma să scadă cu 2%. Persoanele cele mai expuse riscului pierderii locului de muncă sunt cele din sectorul imobiliar şi industria prelucrătoare. Consumul va scădea cu 4,5% până la sfârşitul anului, iar climatul financiar nesigur va duce la scăderea investiţiilor cu până la 26,5% din PIB. Importurile vor fi cu 19,5% mai mici, în timp ce exporturile vor scădea cu 12,3%.

Aceste date sunt incluse într-un document al guvernului bulgar, care conţine estimări privind indicatorii macroeconomici pentru 2009-2013 şi care ar urma să fie aprobat astăzi, potrivit Reuters, ştire preluată de Mediafax.

Criza economică a pus capăt unei perioade de 12 ani de creştere economică în Bulgaria, ca urmare a dispariţiei finanţării ieftine şi a prăbuşirii exporturilor. Pentru a reduce cheltuielile, executivul intenţionează să îngheţe salariile pentru angajaţii din domeniul public şi să scadă contribuţiile sociale cu 2,5%, de la 31,6% în prezent, spun surse citate de Reuters.

Autorităţile de la Sofia se aşteaptă la o revenire pe creştere a economiei în 2011 cu 3,8%. O mare parte a analiştilor se aşteaptă ca Bulgaria să fie următorul stat din Europa de Est care va apela la ajutorul Fondului Monetar Internaţional, urmând Ungariei, României şi Letoniei.

Potrivit organizaţiei Industry Watch, principala provocare a autorităţilor este să menţină un echilibru al finanţelor publice, în condiţiile în care încasările bugetare sunt în scădere. Raportul asupra creditării, publicat ieri de Banca Naţională a Bulgariei, arată o creştere cu 159% a creditelor neperformante în iulie, faţă de luna corespunzătoare din 2008.