money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Bulgaria va aplica în noiembrie pentru intrarea în ERM, spune ministrul finanţelor

Publicat la 31.07.2009, 10:19:48

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Bulgaria va aplica în noiembrie pentru intrarea în ERM, spune ministrul finanţelor
Acesta a spus că s-a început întocmirea documentaţiei necesare pentru a se putea aplica la sistemul ERM (exchange-rate mechanism).

”Există un grad ridicat de incertitudine referitor la ceea ce se întâmplă în regiune, în ceea ce priveşte criza financiară. Nu ne va afecta cererea de intrare, ci rapiditatea cu care aceasta va fi analizată”, a spus oficialul.

Leva este legată de euro în cadrul unei grile valutare ce ţine moneda bulgară la 1,9558/euro. Intrarea în ERM ar permite levei să fluctueze cu un maxim de 15% în cadrul unui anumit culoar.

Bulgaria, cea mai săracă ţară din Uniunea Europeană, a înregistrat pentru prima dată de la declanşarea crizei economice mondială o scădere a PIB-ului cu 3,5% faţă de primul trimestru al anului 2008.

În trimestrul patru al anului trecut, PIB-ul a crescut cu 3,5%, în al treilea cu 6,8%, în al doilea cu 7,1%, iar în primul cu 7%.

Djankov a spus recent că economia Bulgariei se va comprima cu 6,3% în 2009.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite