money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Burger King a afişat un profit trimestrial în urcare cu 15%, la 58 milioane dolari

Publicat la 25.08.2009, 14:58:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Burger King a afişat un profit trimestrial în urcare cu 15%, la 58 milioane dolari

Lanţul de restaurante a înregistrat în al patrulea trimestru un profit net de 58 milioane dolari, sau 43 cenţi/acţiune, în urcare de la profitul de 50,6 milioane dolari, sau 37 cenţi/acţiune, din aceeaşi perioadă a anului anterior.

Pentru întregul an, grupul american a afişat un profit de 1,46 dolari/acţiune, comparativ cu 1,38 dolari/acţiune în anul precedent.

Cifra de afaceri trimestrială s-a diminuat cu 2,4% de la un an la altul. Cu toate acestea, în anul fiscal, vânzările au crescut cu 1,2%.

Burger King este al doilea lanţ de restaurante cu servire rapida, ca mărime, din lume, din luna aprilie a anului trecut aflându-se şi pe piaţa din România.

Compania Burger King operează în prezent peste 11.500 de restaurante în 69 de ţări printre care Spania, Germania, Turcia, dar şi în SUA. Aproximativ 90% din restaurantele brandului american sunt operate prin francize independente, multe dintre acestea aparţinând de zeci de ani unor afaceri de familie.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite