Bursa de la Tokyo închide în scădere cu 1,67%
Publicat la 19.04.2007, 07:17:34
Bursa de la Tokyo a terminat în scădere şedinţa de joi, cu 1,67%, ceea ce reprezintă cea mai mare depreciere din 14 martie şi până în prezent. Majoritatea investitorilor au preferat să vândă titlurile exportatorilor precum Canon, pe fondul întăririi yenului şi a scăderii burselor asiatice, informează Reuters.
Indicele Nikkei a pierdut 295,36 puncte, până la 17.371,97 puncte. Indicele extins, Topix, a cedat 1,37% (23,78 puncte), până la 1.706,93.
Piaţa a devenit destul de nervoasă după scăderea de aproape 3% suferită de Bursa de la Shanghai, care a reflectat temerile investitorilor legate de o posibilă înăsprire a condiţiiilor financiare din China, în contextul în care oficialii de la Beijing se pregătesc să dea publicităţii o serie de statistici pozitive.
Dintre marii exportatori, Canon a pierdut 2,11%, până la 6.510 yeni.
Creşterea monedei japoneze în raport cu dolarul american i-a incitat pe investitori să vândă acţiunile deţinute în domeniul tehnologic şi automobilistic, precum Nissan, care a pierdut 0,71%, până la 1.204 yeni.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
Ce urmărim săptămâna viitoare: INS publică estimarea PIB T2 2026 (estimare flash) și Eurostat - flash CPI Eurozonă, august 2026
Piețe financiare
