Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a deschis în scădere pe toţi indicii şedinţa de luni, iar rulajul se cifra la 6,407 milioane de lei (1,287 milioane de euro), după 45 de minute de la debutul tranzacţiilor.
Bursa de Valori Bucureşti a deschis în scădere şedinţa de luni
Indicele principal BET, care arată evoluţia celor mai lichide 20 de companii, înregistra o depreciere de 0,25%, iar indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 43 de acţiuni de la BVB, consemna o scădere cu 0,27%.
Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a pierdut 0,30%, în timp ce reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, s-a depreciat cu 0,53%.
Indicele BET-FI al SIF-urilor consemna o depreciere de 0,33%, iar BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, înregistra un recul cu 0,25%.
Indicele BET AeRO, care include 20 de companii reprezentative de pe piaţa AeRO, era în scădere cu 1,22%.
Potrivit BVB, cele mai mari creşteri ale valorii acţiunilor le înregistrau UAMT (+12%), Condmag (+11,11%) şi Comelf (+8,26%).
Pe de altă parte, în scădere erau acţiunile TTS (Transport Trade Services) (-8,62%), Chimcomplex (-8,30%) şi COMCM (-5,85%).

