Bursa din China a pierdut 10 trilioane de dolari în două luni
Publicat la 28.07.2015, 03:51:14
Acţiunile burselor din Shanghai şi Shenzen au înregistrat, luni 27 iulie, cea mai mare pierdere zilnică din 2007 încoace (8,5%). Chiar dacă ar fi vorba doar de o corecţie, trebuie văzut cât de mult vor fi afectate de această corecţie celelalte burse mari ale lumii, respectiv cea de la Bucureştiul .
Companiile listate la cele două burse chineze au pierdut circa 10.000 de miliarde de dolari din valoarea lor de piaţă în ultimele două luni, iar măsurile guvernului chinez de a opri căderea nu mai stârnesc încrederea, potrivit analiştilor de pe toate meridianele lumii.
Cu toate acestea, „nu ştiu dacă vorbim de o spargere a bulei în China, ci mai degrabă de o echilibrare, dat fiind faptul că, în momentul de faţă, indicele Shanghai Composite Index „a rămas” cu o apreciere (un câştig, n.r.) de peste 70%” din ce acumulase în ultimul an”, scrie brokerul SimionTihon, de la Prime Transaction, în răspunsul la solicitarea ECONOMICA.NET.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.



