money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Bursa din Tokyo a închis în scădere, din cauza aprecierii yenului

Publicat la 28.04.2009, 06:43:36

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Bursa din Tokyo a închis în scădere, din cauza aprecierii yenului

Indicele Nikkei 225 al principalelor titluri listate la bursa japoneză a scăzut cu 2,67%, la 8.493,77 puncte, în timp ce indicele Topix a pierdut 2,53%, la 811,99 puncte.

Gripa porcină a afectat şi evoluţia burselor americane, indicele Dow Jones Industrial Average (DJIA) scăzând cu 0,64%, la 8.025,00 puncte, în timp ce indicele compozit Nasdaq a pierdut 0,88%, 1.679,41 puncte. În acelaşi timp, indicele Standard and Poor's 500 a coborât cu 1,01%, la 857,51 puncte.

În Europa, acţiunile s-au apreciat la închiderea şedinţei bursiere de luni, după o serie de presiuni cu care s-au confruntat în decursul zilei, din cauza temerilor legate de gripa porcină, titlurile companiilor farmaceutice scumpindu-se în speranţa creşterii cererii de vaccinuri.

Indicele FTSEurofirst 300 al principalelor acţiuni europene a închis şedinţa în creştere cu 0,5%, la 814,67 puncte, după ce scăzuse anterior până la 795,54 puncte.

Acţiunile GlaxoSmithKline s-au apreciat cu 5,7%, cele ale AstraZeneca - cu 3,7%, în timp ce titlurile Sanofi-Aventis s-au scumpit cu 2,4%, iar cele ale Roche, cu 3,5%.

O comisie de urgenţă a Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) ar putea ridica la nivelul 4 sau 5 alerta din cauza gripei, în condiţiile în care răspândirea virusului nu pare să încetinească, potrivit declaraţiilor unui purtător de cuvânt al agenţiei.

Virusul a ucis mai mult de 100 de oameni în Mexic şi s-a extins în America de Nord şi Europa.

Sursa:NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite