money.ro
Actualitatemoney.ro

Bursa incepe saptamana in crestere, pe rulaje derizorii

Publicat la 19.01.2009, 08:55:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Bursa incepe saptamana in crestere, pe rulaje derizorii

Actiunile Rompetrol Rafinare (RRC) se aflau din nou in centrul atentiei investitorilor, cotatia acestora fiind in crestere cu 5,7%, pe un rulaj de circa 200.000 lei, cel mai mare din piata. A doua lichiditatea revenea actiunilor emise de Banca Transilvania (TLV), al caror pret era in stagnare, la ora 10:45. Nici o alta actiune din piata spot nu depasise o valoare a tranzactiilor mai mare de 30.000 lei (7.000 euro).

Indicele BET, al celor mai lichide zece titluri, consemna o apreciere de 1,6%, in vreme ce sectorul societatilor de investitii financiare crestea in medie cu 1,2%. BET-NG, indicele companiilor din domeniul energetic, inregistra cea mai puternica urcare, de 2,2%, actiunile Petrom (SNP) fiind in stagnare, pe un rulaj de 20.000 lei.

Aprecierile erau prezente si pe marile Burse europene, dupa ce Marea Britanie a lansat astazi un nou plan de stimulare a creditarii. Astfel, indicele londonez FTSE crestea cu 2,4%, indicele german DAX castiga 1,7%, in timp ce piata franceza inregistra o evolutie pozitiva de aproape 2%.

 

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite