Bursele din SUA au deschis pe verde, dar au revenit pe pierderi din cauza unor noi statistici slabe
Publicat la 25.04.2008, 14:50:37
Indicele Nasdaq a deschis pe roşu din cauza rezultatelor slabe ale Microsoft.
American Express afişase, joi, un declin de 6% al profiturilor în primul trimestru al acestui an, însă rezultatele au depăşit aşteptările, iar compania şi-a reconfirmat estimările pentru câştigurile pe întregul an, ceea ce i-a apreciat acţiunile.
Cel de-al patrulea emitent de carduri de credit din Statele Unite a anunţat o creştere a veniturilor cu 11% în primul trimestru şi un avans al cumpărărilor plătite cu cardurile sale cu 14%, cele mai mari câştiguri venind din afara SUA.
Pe parcursul şedinţei însă, indicii Dow şi S&P au trecut pe roşu, iar Nasdaq şi-a continuat declinul, pe fondul unor statistici neaşteptat de slabe referitoare la încrederea consumatorilor în luna aprilie.
Indicele industrial Dow Jones a coborât cu 32,16 puncte (0,25%), la 12.816,79 puncte, Standard&Poors 500 a pierdut 2,06 puncte (0,15%), la 1.386,76 puncte,iar indicele compozit Nasdaq a scăzut cel mai mult, cu 26,12 puncte (1,08%), la 2.402,80 puncte.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.



