Bursele din SUA s-au deschis pe roşu din cauza scumpirii petrolului şi a pierderilor Fannie Mae
Publicat la 06.05.2008, 14:47:35
Preţul petrolului s-a stabilizat marţi, după o creştere de peste 4 dolari înregistrată luni seară până la un nivel record de peste 120 dolari pe baril, din cauza deprecierii dolarului şi a temerilor legate de aprovizionarea din Iran şi Nigeria.
Fannie Mae, cel mai mare creditor imobiliar american, a afişat marţi a treia pierdere trimestrială consecutivă, pe fondul accentuării crizei imobiliare din Statele Unite în primul trimestru din 2008
Indicele industrial Dow Jones s-a depreciat cu 52,44 puncte, adică 0,40%, la 12.917,10 puncte. Indicele Standard&Poors 500 a coborât cu 4,97 puncte (0,35%) la 1.402,52 puncte. Indicele compozit Nasdaq a pierdut 8,84 puncte (0,36%) până la 2.455,28 puncte.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
ETF vs fond mutual: care e mai bun pentru un român?

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
