money.ro
Actualitatemoney.ro

Bursele europene au deschis pe roşu, în ciuda creşterilor de pe Wall Street

Publicat la 05.03.2009, 08:51:39

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Bursele europene au deschis pe roşu, în ciuda creşterilor de pe Wall Street

Titlurile marilor companii listate la bursele europene s-au ieftinit joi, în ciuda creşterilor de pe Wall Street şi din Japonia, investitorii aşteptând decizia de politică monetară a Băncii Centrale Europene.

Bursa londoneză a deschis şedinţa de joi în scădere, după o evoluţie pozitivă puternică în timpul şedinţei de miercuri, în contextul în care indicele Footsie-100 a coborât cu 0,73%, la 3.619,08 puncte.

Indicele CAC 40 al bursei pariziene a pierdut 0,56%, la 2.660,65 puncte, în timp ce DAX, indicele vedetă al bursei din Frankfurt, a coborât cu 0,69%, la 3.864,18 puncte, după ce închisese şedinţa de miercuri la 3.890,94 puncte.

În Statele Unite, bursele americane au închis şedinţa de miercuri în urcare, după cinci şedinţe la rând de scăderi şi în ciuda ştirilor negative privind piaţa muncii.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite