Bush: Administraţia de la Washington susţine o politică de întărire a dolarului
Publicat la 03.07.2008, 07:51:33
Preşedintele Statelor Unite, George W.Bush, a reafirmat joi că administraţia sa crede într-un dolar puternic, şi a adăugat că evoluţia monedei va reflecta relativa putere a economiei.
"Administraţia este formată din oameni care susţin un dolar puternic, am fost întotdeauna în favoarea aprecierii monedei şi considerăm că relativa putere a economiei va reflecta acest lucru", a declarat Bush în cadrul unei conferinţe de presă ce a avut loc înainte de plecarea acestuia în Japonia, pentru a asista la întrunirea Grupului celor Opt.
Inflaţia este aşteptată să ocupe un loc semnificativ pe agenda întrunirii G8, ce va avea loc săptămâna viitoare. Unele ţări au pus scumpirea petrolului şi a altor mărfuri pe seama dolarului slab.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.





