money.ro
Actualitatemoney.ro

Bush: "Iranul nu trebuie sa aiba arme de distrugere in masa"

Publicat la 15.07.2006, 12:24:14

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Bush: "Iranul nu trebuie sa aiba arme de distrugere in masa"

Presedintele Statelor Unite ale Americii, George W. Bush, a declarat ca nu trebuie sa existe arme de distrugere in masa in Iran, in cadrul intalnirii cu omologul sau Vladimir Putin.

"Vom decide un set de masuri speciale pentru situatia din Iran. Speram ca Iranul va actiona in directiile pe care le vom propune. Speram ca aceste directii se vor concretiza", a precizat presedintele rus.

Statele Unite si Rusia impartasesc aceleasi preocupari cu privire la agravarea situatiei din Orientul Mijlociu, a spus George W. Bush.

De asemenea, Rusia si Statele Unite au adoptat o declaratie comuna privind combaterea terorismului nuclear, a subliniat presedintele rus Vladimir Putin.

Presedintele Vladimir Putin si omologul sau american George W. Bush au inceput, sambata, la Sankt Petersburg, prima lor intalnire oficiala, cu cateva ore inainte de deschiderea summitului G8.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite