money.ro
Actualitatemoney.ro

BVB inchide pe minus, SIF-urile scad cu peste trei procente

Publicat la 29.02.2008, 12:59:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
BVB inchide pe minus, SIF-urile scad cu peste trei procente

Cele mai tranzactionate actiuni au fost cele ale BRD cu un rulaj de 3,6 milioane de lei, urmate de cele cinci SIF-uri si Petrom.

Actiunile Petro au condus topul lichiditatii, cu o valoarea de putin peste 12 milioane de lei, urmate de SIF Oltenia, BRD, EBS si SIF Muntenia. Dupa anuntarea rezultatelor financiare, Erste Bank a dominat topul lichiditatii bursei in prima parte a zilei, pierzand ulterior teren, pana la o valoare totala a tranzactiilor de 2,5 milioane de lei. De asemenea, dupa cresterile de la inceputl sedintei, Erste a inchis pe minus la BVB, in scadere cu 0,55%, pana la un pret de 145,20 lei pe actiune.

Actiunile Petrom au cunoscut o scadere importanta, de 6,17%, pana la un pret de 0,3800 lei/titlu. Dintre SIF-uri cea mai mare depreciere a avut-o SIF Banata Crisana cu 4,14%, un pret de inchidere de 2,78 lei pe actiune.

Bursa a inregistrat o lichiditate modesta de 28,5 milioane de lei  (7,58 milioane de euro euro), in scadere usoara fata de valoarea inregistrata ieri.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite