money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Cadbury pledeaza vinovata pentru infectii cu salmonella

Publicat la 17.06.2007, 21:01:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Cadbury pledeaza vinovata pentru infectii cu salmonella

Cadbury a declarat ca a descoperit salmonella in 19 ianuarie 2006 la fabrica de ciocolata Marlbrook din orasul Herefordshire, situat la 80 km de Birmingham. Problemele au fost cauzate de o conducta sparta. Compania a recunoscut acest lucru abia in 23 iunie 2006 si a anuntat ca retrage de pe pietele din Marea Britanie si Irlanda mai mult de un milion de bucati din ciocolata care putea fi infectata. Conform estimarilor companiei, costurile acestei actiuni s-au ridicat la 30 milioane de lire sterline (44,3 milioane de euro). Agentia pentru Protectia Sanatatii din UK a anuntat ulterior ca cea mai credibila explicatie a cazurilor de salmonella aparute era consumul produselor Cadbury. In urma unor investigatii care au durat mai multe luni, Consiliul Municipal din Birmingham a decis in aprilie 2007 sa dea in judecata grupul londonez. Producatorul ciocolatei Diary Milk a fost acuzat ca a vandut produse din ciocolata infectate, ca nu a raportat autoritatilor situatia de indata ce a descoperit-o si ca nu respecta standardele de igiena.

Sentinta va fi pronuntata de magistrati in 13 iulie. Amenzile pe care Curtea Regala din Birmingham le poate dicta nu au o limita maxima. Totusi, analistii considera ca magistratii nu vor stabili o penalizare materiala, intrucat Cadbury si-a recunoscut vina destul de repede. De asemenea, firma a justificat intarzierea in informarea autoritatilor prin faptul ca nu a crezut ca problema de la fabrica era o amenintare la adresa sanatatii populatiei si Curtea ar putea sa le acorde circumstante atenuante.

Problemele Cadbury nu se vor sfarsi insa in 13 iulie. Consiliul local din Herefordshire a decis sa dea, la randul sau, in judecata producatorul de ciocolata, pentru intretinerea neadecvata a fabricii Marlbrook. Cadbury a achizitionat recent Kandia Excelent din Romania pentru 99,3 mil. euro.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite