money.ro
Actualitatemoney.ro

Papa Francisc a povestit că a învins 'tentaţia'şi nu a intenţionat niciodată să se căsătorească

Publicat la 17.03.2013, 12:06:02

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Papa Francisc a povestit că a învins 'tentaţia'şi nu a intenţionat niciodată să se căsătorească

'Pe când eram seminarist, am fost orbit de o fată pe care am cunoscut-o la nunta unui unchi. M-a surprins frumuseţea ei, lumina ei intelectuală şi ..., o vreme, imaginea ei îmi tot ocupa gândurile', a mărturisit cardinalul. Timp de o săptămână, 'când începeam să-mi fac rugăciunile, în minte în apărea fata' respectivă şi, prin urmare, 'a trebuit să-mi reanalizez opţiunea'.

'Am ales din nou ...calea religiei. Ar fi fost anormal să nu mi se întâmple aşa ceva', a mai afirmat Jorge Bergoglio, descriind 'ultima tentaţie' la care a fost supus.

Cartea editată în 2010 este o culegere de dialoguri pe teme foarte diverse, omeneşti şi divine, purtate de înaltul prelat cu rabinul Abraham Skorka, rectorul Seminarului Rabinic Latinoamerican.

Unul dintre subiectele abordate a fost cel al celibatului preoţilor catolici. Este o 'problemă mai degrabă de disciplină decât de credinţă', care 'se poate schimba', spunea arhiepiscopul de Buenos Aires, subliniind însă că lui nu i-a trecut 'niciodată prin cap să se căsătorească'.

Conversaţiile sale cu rabinul Skorka includ, ca o premoniţie, şi rolul conducătorilor religioşi. 'Marii conducători ai poporului lui Dumnezeu au fost persoane care au lăsat loc îndoielii'. 'Liderul religios împărtăşeşte, suferă, serveşte fraţilor săi', spunea cel care de miercuri a devenit Papa FranciscAGERPRES

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite