money.ro
Piețe financiareMucenic Ioana

Care este obstacolul în aderarea Bulgariei la Schengen

Publicat la 03.10.2012, 11:03:42

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Care este obstacolul în aderarea Bulgariei la Schengen

"Bulgaria întruneşte toate cerinţele Schengen. Am văzut noi înşine că graniţele voastre sunt păzite cu echipamente de control moderne. Aţi făcut progrese uriaşe şi aţi reuşit să rezolvaţi cea mai importantă problemă - corupţia la frontiere", a declarat Manfred Weiss, membru al Parlamentului din statul german Bavaria, citat de site-ul Novinite.com.

 

Potrivit lui Weiss singurul obstacol pentru Bulgaria este că aceasta nu a fost decuplată de România în procesul de aderare la Schengen.

 

"Înţeleg cât de nedrept este pentru Bulgaria să îşi amâne aderarea la Schengen din cauza problemelor interne dintr-o altă ţară. Totuşi, separarea Bulgariei şi României este imposibilă", a adăugat el.

 

Spre sfârşitul anului, Comisia Europeană va elabora un nou raport de ţară în cadrul Mecanismului de Cooperare şi Verificare din cauza problemelor interne ale României, conchide site-ul bulgar.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite