money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Cărţile de business, o afacere estimată la 1,5 milioane de euro

Publicat la 16.11.2009, 22:00:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Cărţile de business, o afacere estimată la 1,5 milioane de euro

Tirajul mediu al unei cărţi de business publicate de Publica era, până acum un an, de 3.000 de exemplare. Anul acesta, a ajuns la 2.000 de exemplare, din cauza crizei.

“Cartea care a vândut cel mai mult până acum a fost Funky Business, cea cu care ­ne-am şi lansat, în 2007. A avut un tiraj iniţial de 4.000-5.000 de exemplare, care au fost epuizate în trei luni. Până acum, cartea s-a vândut în aproximativ 15.000 de exemplare”, a explicat Ungureanu. Dintre toate subdomeniile de business care se regăsesc în portofoliul Publica, şi anume cărţi de management (customer service, design, negociere, ştiinţe sociale) sau de economie (macroeconomia modernă etc.), cel mai prost sunt vândute cele de marketing, spune Ungureanu.

Cărţile de economie stau mai bine decât beletristica

Oricum, de la începutul anului 2009 şi până acum, a crescut consumul de carte de business. “Sesizăm o scădere a interesului faţă de cărţile noastre, dar nu atât de mare cum se întâmplă, de exemplu, în cazul cărţilor de beletristică, pentru că, în perioadă de criză, oamenii sunt mai interesaţi de informaţii de business.”

Ungureanu spune că, în cazul Publica, pe timp de criză au crescut foarte mult, până aproape de dublare, vânzările pe internet, prin comandă direct pe site (publica.ro), precum şi vânzarea directă în companii, metode pe care Publica a încercat să le încurajeze inclusiv prin discounturi (5% la achiziţionarea pe internet) sau prin diferite alte proiecte. Costurile de tipar ale Editurii Publica sunt mai mari decât pentru alte edituri, pentru că, în cazul tuturor titlurilor care apar la această editură, se acordă o atenţie specială designului. De asemenea, fiecare titlu are campania sa proprie de marketing.

Deşi Editura Publica nu are concurenţă directă pe piaţă, fiind singura editură românească specializată exclusiv pe carte de business, Ungureanu spune că toate editurile care au subdivizii de business - cum sunt Curtea Veche, Meteor Press sau Brand Builders - pot fi considerate competitori. “Ne diferenţiem de aceştia prin detalii: felul în care arată cărţile, designul, campaniile de promovare speciale pentru fiecare apariţie”, spune el.

Acesta a mai punctat că încearcă menţinerea costurilor cărţilor sub cele ale titlului original, dar uneori ele sunt mai mari, din motive ce ţin de tirajele mici: “Unul e preţul de tipar pentru 10.000 de exemplare şi altul este pentru 2.000”. În ceea ce priveşte numărul mediu de titluri publicate pe lună, acesta nu depăşeşte trei-patru lansări, pentru că, aşa cum spune Ungureanu, mai mult nu ar mai permite editurii să acorde la fel de multă atenţie fiecărei lansări.

“Criza nu ne-a afectat foarte tare, suntem în continuare cu 20% peste cifra de afaceri de anul trecut. Despre profit nu aş vrea să vorbesc, pentru că este foarte mic, cât să ne asigure cursivitatea”, a explicat directorul editurii. Publica a avut în 2008 o cifră de afaceri de 400.000 de euro, în 2009 fiind cu 20% mai mare. În plus, odată cu lansarea editurii, a fost lansată şi seria de evenimente Meet the Thinkers, gândită în primul rând ca o formă de promovare a editurii, fără să vizeze obţinerea de profit de niciun fel. “E un fel de lansare mai amplă a unei cărţi.” Ultimul dintre aceste evenimente a fost Gala Thinkers50, respectiv anunţarea clasamentului celor mai importanţi 50 de gânditori de business din lume, organizată pentru prima dată şi altfel decât online.

“Iniţial, ne-am propus să organizăm două astfel de evenimente în fiecare an şi am avut prima ediţie în 2007, când am lansat editura, am mai avut două în 2008, iar anul acesta, a patra ediţie, care este Gala Thinkers50”, spune el, explicând că al doilea eveniment din acest an nu va mai avea loc, din cauza efectelor crizei financiare.

Evenimentele au fost gândite ca o modalitate de promovare a editurii şi a cărţilor editate, fiecare reprezentând, de fapt, pe lângă evenimentul în sine, şi un pretext pentru lansarea a câte unei cărţi: la prima ediţie a Meet the Thinkers, din 2007, a fost lansată, în prezenţa autorului, cartea Karaoke Capitalism, scrisă de profesorul de la Stockholm School of Economics Kjell Nordström, la a doua ediţie, din mai 2008, intitulată “Writing Your Own Legend”, a fost lansată lucrarea Business Minds, care include cele mai bune idei de la 40 dintre cei mai importanţi gânditori de business din lume, iar la a treia ediţie, din octombrie 2008, a fost lansată cartea Design Yourself, a lui Karim Rashid, tot în prezenţa autorului. “Aveam programat un eveniment în primăvara acestui an, dar nu s-a mai întâmplat, din motive de criză. Sperăm însă ca, de anul viitor, să revenim la cele două evenimente anuale”, a mai spus Ungureanu.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite