money.ro
Actualitatemoney.ro

Casa Română de Compensaţie măreşte marjele la cele mai tranzacţionate derivate de la Sibex

Publicat la 06.04.2009, 19:38:36

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Casa Română de Compensaţie măreşte marjele la cele mai tranzacţionate derivate de la Sibex

Casa Română de Compensaţie (CRC) creşte de marţi marjele pentru tranzacţionarea derivatelor pe acţiuni SIF, Broker Cluj şi BRD SogGen, precum şi limita maximă de variaţie, în urma modificării volatilităţii activelor suport, a anunţat luni conducerea CRC.

Astfel, pentru cele mai jucate derivate de la Bursa din Sibiu (Sibex), cele pe acţiuni SIF Oltenia (DESIF5), CRC va impune o marjă de 100 lei pe contract, iar limita maximă de variaţie va urca la 0,08 lei.

Contractele pe derivatele SIF Moldova (DESIF2) vor avea o marjă de 85 lei, iar cotaţia va putea fluctua maximum 0,065 lei într-o zi.

Până acum, marja pentru derivatele SIF Oltenia era de 70 lei/contract, iar variaţia maximă de 0,055 lei, în timp ce pentru contactele SIF Moldova CRC variaţia era de 0,048 lei.

Casa Română de Compensaţia a luat această decizie în condiţiile în care derivatele DESIF5 şi DESIF2 au atins în şedinţa de luni limita maximă de variaţie şi au rămas pentru o bună perioadă de timp fără vânzători.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite