"Concret, este vorba de un portal de internet pe care vor apărea săptămânal preţuri ale unor produse din întreaga ţară. Ne gândim în principal la produsele ce fac parte din coşul zilnic al populaţiei, dar pot fi şi alte produse. Acest portal va permite populaţiei să compare preţurile din magazine", spun reprezentanţii ministerului.
Aceştia mai afirmă că vor să finalizeze acest proiect cât mai repede.
"Proiectul a fost deja implementat în Grecia şi acolo a dus la scăderea preţurilor cu procente semnificative (circa 7-8% din informaţiile noastre)", mai spun oficialii MECMA.
Fostul ministru al economiei, Adriean Videanu, spunea în luna iulie că viitorul proiect "Observatorul preţurilor" va centraliza preţurile la diferite produse practicate de peste 1.400 de comercianţi în pieţe şi de lanţurile de magazine şi hypermarketuri şi că proiectul va funcţiona simultan cu o linie verde.
Videanu a subliniat atunci că nu se vor face alte angajări în acest sens, ci că salariaţii Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorului (ANPC) vor avea niste atribuţii suplimentare.
Cât va costa site-ul guvernamental Observatorul preţurilor
Publicat la 19.10.2010, 10:50:51
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
Proiectul RAPID – investiție în oameni și comunități. Cum poate transferul de cunoștințe să transforme agricultura rurală din România
Actualitate
Astăzi în istorie, 24 august: Krugerrand-ul aur intră pe piață
Actualitate
Citatul zilei, 24 august 2026: Investitorul individual are un avantaj constant

Actualitate
Ce verifici înainte să cumperi un apartament

Actualitate
