”Catinvest anunţă deschiderea primei clădiri de birouri de clasă A din Craiova, în centrul comercial Electroputere Parc, ca parte a strategiei sale de consolidare a proiectului în regiunea Olteniei. Noile birouri fac parte dintr-o clădire cu utilizare mixtă, de 12.300 de metri pătraţi, iar o a doua clădire similară, cu o suprafaţă de 12.700 de metri pătraţi urmează să fie finalizată în cel de-al doilea trimestru din 2021. Investiţia totală în cele două dezvoltări se ridică la 39 de milioane de euro”, a anunţat compania.
Prin această deschidere, Electroputere Parc adaugă 4.300 de metri pătraţi de spaţii comerciale şi 8.000 de metri pătraţi de spaţii de birouri, precum şi 650 locuri subterane de parcare pentru clienţi şi angajaţi. Noile spaţii comerciale sunt deja închiriate de retaileri precum Hervis, Volvo, Pepco, Takko şi Sportissimo, dar şi de cafenele şi restaurante. Clădirea de birouri de Clasă A este, de asemenea, închiriată aproape în totalitate. Principalul chiriaş care ocupă 60% din suprafaţa brută închiriabilă, este HELLA, cel mai important furnizor auto specializat în sisteme de iluminat şi electronice pentru industria auto, care numără 4.500 de angajaţi în România.
„Această extindere este încă un pas din strategia Catinvest pentru Electroputere Parc, confirmând angajamentul nostru puternic de a dezvolta Craiova şi întreaga regiune. Electroputere Parc este deja un centru de referinţă în sudul ţării, extrem de bine poziţionat în oraş şi foarte accesibil, oferind acces la peste 200 de branduri de top în retail şi divertisment, totul într-un singur loc, întins pe o suprafaţă totală de 90.000 de metri pătraţi”, a declarat Jibril Semour, directorul general al Catinvest Eastern Europe.
Lucrările de construcţie pentru a doua tranşă de spaţii cu utilizare mixtă din Electroputere Parc sunt în stadiu avansat, planurile vizând finalizarea în cel de-al doilea trimestru din 2021. Această dezvoltare va adăuga o nouă clădire care va oferi 12.700 de metri pătraţi de spaţii mixte. Odată finalizată şi această tranşă, suprafaţa închiriabilă brută a noului complex va creşte la 25.000 de metri pătraţi, din care 9.000 de metri pătraţi de retail şi divertisment şi 16.000 de metri pătraţi de birouri.


