money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Cazul Amonil face noi victime - Directorul CRC a fost amendat cu 10.000 lei

Publicat la 24.05.2007, 08:57:03

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Cazul Amonil face noi victime - Directorul CRC a fost amendat cu 10.000 lei

Directorul executiv al Casei Române de Compensaţie a fost amendat cu 10.000 de lei de către CNVM. Potrivit deciziei Comisiei Naţionale a Valorilor Mobiliare Directorul Executiv al Casei Române de Compensaţie, Toma Doşteteanu nu mai are voie să deţină vreo funcţie de conducere pe o perioadă de 30 de zile.

Acesta este acuzat că în 12 decembrie 2006 a dat instrucţiuni în vederea alimentării contului House al S.S.I.F. Mobinvest S.A. cu suma de150.000 de lei, fără a deţine dovada depunerii sumei respective.

Ancheta CNVM a mai stabilit că în aceeaşi zi Toma Doşteţeanu a dispus anularea creditării respectivului cont. Conform datelor prezentate de către auditorii interni şi externi ai  Casei Române de Compensaţie, societatea a acoperit datoria rezultată ca urmare a neîndeplinirii obligaţiilor membrului compensator S.S.I.F. Mobinvest S.A. cu 1.700.000 de lei din fonduri proprii.

Toate aceste încălcări ale legii l-au costat pe directorul executiv al Casei Române de Compensaţie, funcţia pe o perioadă de o lună şi o amendă de 10.000 de lei pe care trebuie să o achite în 30 de zile. Deşi are drept de contestaţie, aceasta nu suspendă executarea sancţiunii.

Firma de brokeraj Mobinvest si doi brokeri au facut obiectul primului caz de manipulare a pietei din Romania.Intermediarul impreuna cu doi brokeri au primit amenzi de 1,12 milioane de lei pentru ca au manipulat piata in cazul actiunilor producatorului deingrasaminte Amonil Slobozia.

CNVM a constatat ca SSIF Mobinvest a introdus ordine si a efectuat tranzactii cu actiuni Amonil care au dat un semnal fals in legatura cu pretul actiunilor companiei stabilit de piata si ca pretul la care au ajuns aceste actiuni a fost un pret artificial.

Lidia Focsan, corespondent The Money Channel la BVB

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite