money.ro
Piețe financiaremoney.ro

CE a aprobat licenta de import solicitata de o singura fabrica de zahar din Romania

Publicat la 31.01.2007, 12:47:33

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
CE a aprobat licenta de import solicitata de o singura fabrica de zahar din Romania

Comisia Europeană a aprobat cererea pentru licenţa de import depusă de o singură fabrică de zahăr din cele şase care doresc să importe zahăr în acest an, potrivit datelor furnizate de Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură ( APIA), miercuri, pentru NewsIn.

Până în prezent, o singură fabrică de zahăr din România, din cele şase care vor importa zahăr în acest an, a solicitat această licenţă dar numele ei este confidenţial, potrivit informaţiilor furnizate de APIA.

Metodologia de organizare a pieţei zahărului în Uniunea Europeană prevede ca fiecare stat membru să transmită solicitările pentru obţinerea licenţei de import. Pe baza documentelor prezentate, Comisia Europeană aprobă sau nu solicitarea.

În România există şase fabrici de zahăr care au obţinut cotă pentru procesarea zahărului brut provenit din import. Pentru a importa materia primă, acestea au nevoie de licenţă şi trebuie să o solicite agenţiei de plăţi. De asemenea, licenţa se obţine doar dacă fabrica este acreditată de Ministerul Agriculturii, Pădurilor şi Dezvoltării Rurale ( MAPDR). În prezent, toate aceste fabrici sunt acreditate.

La sfârşitul lunii decembrie 2006, Ministerul Agriculturii a repartizat cota de zahăr din sfeclă astfel: Zahăr Oradea ( 33.123 tone), Zahărul Luduş (33.395), Zahăr Bod ( 18.406), SC Agrana SA (24.240 tone). De asemenea, cota de zahăr brut a fost alocată celor şase fabrici: Zahăr Oradea (31.480 tone), Zahăr Corabia ( 36.320), Zahăr Lieşti (53.092), SC Agrana SA ( 130.668), SC Marr Sugar SRL ( 36.320) şi Zahărul Călăraşi ( 41.756).

România a obţinut, în urma negocierilor cu Uniunea Europeană, o cotă de 109.164 de tone de zahăr din sfeclă şi o cantitate de 329.636 de tone pentru procesarea zahărului brut, precum şi o cotă de 9.981 de tone de izoglucoză, materie primă în industria băuturilor răcoritoare şi alte domenii.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite