money.ro
Actualitatemoney.ro

Ce judeţe produc cele mai mari probleme băncilor

Publicat la 26.11.2010, 09:15:32

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Ce judeţe produc cele mai mari probleme băncilor

Recesiunea şi scăderea veniturilor i-a prins din urmă şi pe debitorii din Bucureşti. Restanţele firmelor şi populaţiei din Capitală s-au majorat de la 2,3 miliarde de lei în octombrie 2009 la 5,8 miliarde de lei în prezent, în condiţiile în care la nivel naţional, adică o creştere de 2,5 ori. La nivel naţional, în aceeaşi perioadă, întârzierile au crescut de 2,2 ori.

 

Chiar dacă rata restanţelor este în Bucureşti sub media pe ţară, restanţele mai bine de o treime din împrumuturile cu probleme din întreaga ţară. La nivel naţional, campionii restanţelor sunt Galaţiul, Bistriţa-Năsăud şi Ialomiţa, unde creditele cu întârzieri reprezintă între 12,8 şi 11,8% din totalul portofoliului de împrumuturi, mult peste media pe ţară, de 7,67%.

 

La polul opus se regăsesc Gorjul, cu o rată a restanţelor de doar 4,5%, urmat de Prahova şi Vâlcea, unde rata depăşeşte 5%. În opinia analiştilor, întârzierile la plată vor genera în continuare probleme pentru bănci, în contextul în care revenirea economică va rămâne slabă în perioada următoare.

 

Cele mai mari rate ale restaţelor


Galaţi ... 12,80%

Ialomiţa ... 12,05%

Bistriţa-Năsăud ... 11,75%

media naţională ... 7,64%

 

Cele mai mici rate ale restantelor

 

Gorj ... 4,47%

Vâlcea ... 5,34%

Prahova ... 5,66%

media naţională ... 7,64%

 

Sursa: BNR

 

 

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite