Viorel Mircea Partenie, administrator de firmă, a fost condamnat la 11 ani de închisoare de către o instanţă din cadrul Tribunalului Galaţi, pentru ca după doar câteva zile judecătorii de la Curtea de Apel să îi aplice o pedeapsă similară. Prima pedeapsă a fost contopită acum cu noua sancţiune penală, dar Viorel Mircea Partenie a avut norococ şi nu a primit niciun spor de pedeapsă.
Bărbatul a fost acuzat că a vândut marfă şi a prestat servicii către mai multe societăţi din ţară, fără a înregistra în contabilitate veniturile şi a le declara organelor fiscale. La acel moment procurorii au estimat că bugetul de stat a fost prejudiciat cu 284.844 de lei, reprezentând impozit pe profit, şi 340.647 de lei, reprezentând TVA. Viorel Mircea Partenie se află deja în Penitenciarul Brăila, în condiţiile în care a fost condamnat anterior tot pentru infracţiuni economice.
Direcţia Generală a Finanţelor Publice Galaţi s-a constituit iniţial parte civilă cu 839.259 de lei în cel de-al doilea dosar de evaziune fiscală, reprezentând impozit pe profit, TVA şi majorări de întârziere, dar instanţa a decis că Viorel Mircea Partenie este bun de plată aproape trei milioane de lei cu titlu de despăgubiri civile către statul român prin ANAF. mediavenus.biz



