Money.ro a făcut o comparație dintre cele mai populare categorii și unele dintre cele mai celebre produse, printre care un iPhone, un iPad și un aparat foto DSLR pentru amatori, vândute pe site-urile eMag din România, Ungaria și Bulgaria, unde retailerul are afaceri.
Magazinul online eMag este cel mai mare retailer online din România, cu o cotă de aproximativ trei sferturi din piața autohtonă de profil. În Bulgaria, la un an de la lansare, eMag ajunsese la o cotă de piață de 50%, conform datelor proprii din luna noiembrie a anului trecut. Pe piața din Ungaria eMag a intrat în octombrie 2013, având drept obiectiv să ajungă lider de piață într-un an.
Comparând prețurile pentru un aparat foto Canon EOS 1100D, 12.2MP cu obiectiv EF-S 18-55 mm IS II, constatăm că românii plătesc prețul cel mai mare: 1.599,99 lei, echivalentul a 355,7 euro.
Un produs identic la bulgari costă 322 euro (629,99 leva), în timp ce eMag din Ungaria afișează cel mai mic preț pentru același aparat foto: 93.900 forinți, sumă echivalentă cu 302,97 euro, cu aproape 50 de euro mai ieftin decât la noi.
La capitolul tablete, am comparat prețurile eMag din cele trei țări pentru Apple iPad Mini, ecran Retina, 16 GB, Wi-Fi, culoarea Silver și am făcut aceeași constatare: avem cel mai scump produs din regiune. Românii care comandă acest iPad de pe emag.ro vor plăti Ro 1.899,99 lei, adică 422,72 euro. Un iPad Mini cu aceleași specificații se vinde în Ungaria la un preț de 119.900 forinți, echivalent cu 387,3 euro. La bulgari produsul are o reducere de 5%, comercializându-se în această perioadă cu 759,99 leva, echivalentul a 388,6 euro.
În ceea ce privește un telefon mobil Apple iPhone 5S, de 32GB, culoarea Silver, la noi se găsește cel mai ieftin produs, deoarece are un preț redus cu 250 de lei, cifrându-se, cu reducere, la 789,8 euro. Înainte de tăierea prețului, acest smartphone era mai scump decât cele comercializate de eMag în Bulgaria și Ungaria, fiind la un preț de 3.799,99 lei, echivalentul a 845,4 euro. În Ungaria același produs este vândut de eMag la 256.900 forinți (829,7 euro), în timp ce în Bulgaria este comercializat cu 1.599,99 leva (818,1euro).
Pe de altă parte, vecinii noștri au motive de invide când vine vorba de televizoare. Un televizor LED Horizon cu diagonala de 81 cm, HD, 32HL705 este comercializat de eMag în România la un preț de 959,99 lei (213,6 euro), cel mai mic din regiune. La bulgari acest televizor se vinde cu 449,99 leva (230,1 euro), iar la unguri cu 81.900 forinți (264,5 euro).
Potrivit unui studiu realizat de platforma de plăți online PayPal, publicat ieri, produsele vândute de magazinele online din țara noastră pe parcursul anului trecut au fost, în general, mai scumpe decât produsele similare din magazinele de profil din străinătate. Diferența de preț ajunge, în unele cazuri, și la 76%, mai arată studiul citat.



