Cele mai bogate 15 personaje fictive
Publicat la 12.12.2007, 17:26:25
Serialele de televiziune sau desenele animate au făcut din celebrele personaje nişte investitori de succes, după calculele Forbes, care duc averea celor 15 miliardari la imensa sumă 137 de miliarde de dolari. Destul pentru a da fiecărei reale persoane de pe pământ câte 20 de dolari.
Primul loc îi revine nimeni altei decât zgârcitei răţuşte Scrooge McDuck, unchiul drăgălaşilor Huey, Dewey şi Louie, personaj inventat de Carl Barks în 1947. Candidaţii la topul Forbes trebuie să fie personaje fictive, regulă care îi exclude pe cei din mitologie sau folclor. Ei trebuie să apară într-un film, poveste sau un serial şi să fie cunoscuţi, atât în lumea lor fictivă, cât şi în realitate, ca fiind extrem de bogaţi. Valoarea persoanjelor a fost estimată în urma unor lungi analize, însă toate preţurile sunt cele de la închiderea pieţei din 10 decembrie anul acesta.
Născut lefter în Glasgow, Scoţia, McDuck îşi câştiga existenţa lustruind pantofii până într-o zi când şi-a luat zborul, la drept vorbind, către America. A pornit o avere din nimic, iar astăzi averea lui a ajuns la 29 miliarde de dolari. Un vânător de comori recunoscut, Mc Duck călătoreşte adesea alături de cei trei nepoţei ai săi, Huey, Dewey şi Louie în căutarea de noi bogăţii.
McDuck a reuşit anul acesta să ia locul în topul Forbes multimiliardarului Oliver Warbucks. Warbucks a fost ucis în mod tragic de un exploziv improvizat în timpul unei vizite din martie în Irak. Dispariţia subită a mogulului lasă imperiul Warbucks fără conducere. Fiica adoptivă Annie, rămasă orfană, este în proces cu fostele soţii, amante şi bodyguarzi ai lui Oliver pentru averea estimată anul trecut la peste 36 de miliarde de dolari.
Şase miliardari au căzut anul acesta de pe lista Forbes, inclusiv magnatul imobiliarelor din Atlantic City. Mr. Monopoly, care a pierdut totul în urma crizei creditelor ipotecare. Arheologul Lara Croft lipseşte şi ea, fiind presupusă moartă după ce avionul în care se afla a dispărut în jungla din Congo. Şi Tony Montana, cunoscut şi ca Scarface, a fost într-un final confirmat ca decedat de către forţele CIA/FBI.
Ming the Merciless este unul din cei ce ia locul dispăruţilor, pe locul al doilea în topul de anul acesta. A fost destul de greu să i se estimeze averea, spun redactorii Forbes, mai ales că existenţa acestui malefic stăpân abia a fost confirmată de guvernul SUA. Însă cu siguranţă averea sa depăşeşte 20 miliarde de dolari. Ming este recunoscut mai ales din cauza fixaţiei pentru specialista NASA în relaţii publice Dale Arden, prietena astronautului Flash Gordon.
De asemenea, pentru prima dată pe listă este şiretul investitor Gomez Adams, pe locul 12, cu o avere estimată la 2 miliarde de dolari. Descendent al aristocraţilor britanici, Adams a ajuns pe listă graţie unor investiţii inteligente. De exemplu, la începutul anului a cumpărat o mlaştină doar pentru cum arăta şi a descoperit un depozit imens de petrol dedesubt. Adams este recunoscut pentru comportamentul excentric, cum ar fi spada sau pasiunea sa de a distruge trenuri de jucărie.
Moş Crăciun rămâne şi anul acesta real. Revista nu l-a mai inclus în top de anul trecut, cu toate că s-ar fi aflat de fiecare dată pe primul loc, tocmai din cauza miilor de scrisori venite la redacţie care susţineau că, de fapt, Moş Crăciun există. Şi, dacă nu este un personaj fictiv, nu are ce căuta în topul Forbes.
"A fost, bineînţeles, o muncă enormă, însă amuzantă. Tocmai de aceea ne-am rezervat dreptul de a ocoli, sau chiar a încălca până şi propriile noastre reguli!", după cum spun redactorii prestigioasei reviste.
1. Scrooge McDuck - 28 miliarde dolari
2. Ming The Merciless - 20,9 miliarde dolari
3. Richie Rich - 16,1 miliarde dolari
4. Mom - 15,7 miliarde dolari
5. Jed Clampett - 11 miliarde dolari
6. Montgomery Burns - 8,4 miliarde dolari
7. Carter Pewterschmidt - 7,2 miliarde dolari
8. Bruce Wayne - 7 miliarde dolari
9. Thurston Howell III - 6,3 miliarde de dolari
10.Tony Stark - 6 miliarde de dolari
11.Fake Steve Jobs - 5,7 miliarde dolari
12.Gomez Addams - 2 miliarde dolari
13.Willy Wonka - 1,9 miliarde dolari
14.Lucius Malfoy - 1,6 miliarde dolari
15.Princess Peach - 1,3 miliarde dolari
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

People
Horoscop bani și carieră 24 august 2026. Planuri ambițioase, dar și nevoia unor calcule precise

People
Gică Hagi demolează Iaki. „Regele” pregătește o transformare importantă la Mamaia

People
Horoscop bani și carieră 23 august 2026. Moment bun pentru reevaluarea planurilor profesionale

People
Horoscop bani și carieră 22 august 2026. Oportunitățile cresc, dar trebuie alese cu discernământ

People
