Centrul oraşului New York a fost evacuat după ce pompierii au descoperit o maşină plină cu explozibili, iar o persoană a fost văzută fugind de la locul incidentului.
Primarul Michael Bloomberg a declarat, după descoperirea maşinii cu explozibili, că fiecare terorist al lumii are harta oraşului New York în buzunar şi că, simţindu-se ameninţaţi de libertatea americanilor, ei se concentrează pe simbolul acestor libertăţi, anume oraşul New York.
El a lăudat NYPD, spunând că este "cea mai grozavă forţă de poliţie din lume" şi a salutat atitudinea cetăţenilor, care ştiu să alerteze forţele de ordine atunci când consideră că se întâmplă ceva suspect.
Şeful poliţiei New York, Raymond Kelly, a declarat că deocamdată nu se poate confirma că o persoană ar fi fugit din maşina ce urma să explodeze în intersecţie şi a precizat că vor fi analizate toate imaginile surprinse de camerele de supraveghere.
Autorităţile au fost alertate de un vânzător stradal, care a văzut ieşind fum din maşina cu explozibili. Un ofiţer de poliţie a ajuns rapid la faţa locului şi acesta a alertat experţii în deminare. Apelul către poliţie a fost dat la 16.24 ora locală, la trei sau patru minute după ce vânzătorul şi-a dat seama că ceva este în neregulă.
Şeful poliţiei a spus din nou că maşina nu avea numere de înmatriculare, acestea fuseseră scoase, şi a precizat că în vehicul se aflau trei tuburi cu propan şi două canistre cu benzină.
Autorităţile din New York sunt în contact cu Casa Albă şi cu agenţiile de securitate, a declarat Bloomberg, care a precizat că planurile locale de securitate sunt schimbate în permanenţă, iar ofiţerilor de poliţie li s-a cerut ca, în urma acestui incident, să mai rămână o tură la serviciu.
Maşina era parcată la intersecţia străzii 45 cu bulevardul 7, iar poliţia a blocat străzile adiacente ale acestui cartier extrem de frecventat de turişti şi amatorii de teatru, unde se află, de altfel, şi Broadway.
Şi în decembrie anul trecut cartierul a făcut obiectul unei alerte din cauza prezenţei unei camionete suspecte.
Oraşul New York a fost ţinta unui atac terorist oprit la timp
Publicat la 02.05.2010, 07:56:58
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Zi de corecții la BVB, pe fondul unei lichidități scăzute
Piețe financiare
Curs BNR valabil 21 august 2026: Euro urcă la 5.2535 lei. Cât costă un dolar

Piețe financiare
Aurul revine spre 4.500 de dolari pe uncie. Băncile centrale cumpără din nou masiv

Piețe financiare
Moderna explodează pe bursă după un progres major în lupta împotriva cancerului. Acțiunile au crescut cu peste 170% într-o singură zi
Piețe financiare
