Exporturile de cărbune rusesc în China au crescut substanţial anul trecut, la 12 milioane de tone, de la 760.000 de tone în anul precedent.
Prin acordul de împrumut, Rusia se obligă să majoreze livrările la 15 milioane de tone în cinci ani şi la 20 milioane de tone ulterior.
Acordul, făcut public marţi, a fost încheiat la sfârşitul lunii trecute şi face parte dintr-un pachet care include înţelegeri în domeniul construcţiei de gazoducte şi livrărilor de energie.
O parte a împrumutului va fi folosită pentru dezvoltarea infrastructurii de transport feroviar şi a porturilor din regiunea estică a Rusiei.
În plus, cele două părţi s-au înţeles pentru înfiinţarea unei companii miniere mixte care să exploateze depozitul de cărbune de la Ogodzhinskovo din regiunea rusească Amur, aflată la graniţa Chinei.
China împrumută Rusiei şase miliarde de dolari în schimbul creşterii livrărilor de cărbune
Publicat la 07.09.2010, 18:16:44
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Ușoare creșteri pe bursă. BET se apropie de 50% creștere în acest an
Piețe financiare
Curs BNR valabil 20 august 2026: 1 euro = 5.2452 lei. Leul pierde ușor teren
Piețe financiare
Curs euro marți: 5.2442 lei. Transgaz a pierdut 1.60% pe BVB

Piețe financiare
Bursa a reintrat timid pe creștere. O veste bună pentru investitori
Piețe financiare
