Producătorul auto american Chrysler va intra joi în faliment, însă a încheiat un acord cu grupul italian Fiat pentru preluarea unei participaţii iniţiale de 20% în cadrul Chrysler, a declarat joi preşedintele american, Barack Obama, citat de Reuters.
Grupul Chrysler va soilicita intrarea în faliment, după ce discuţiile cu creditorii, pentru restructurarea datoriilor, au eşuat, a precizat Obama.
În ciuda negocierilor intense purtate în ultimele săptămâni, Chrysler nu a reuşit să obţină susţinerea creditorilor, pentru a evita primul faliment al unui mare constructor auto american.
Totuşi, Chrysler a încheiat un acord cu Fiat pentru preluarea unei participaţii iniţiale de 20%, acord ce permite grupului italian să devină acţionar majoritar după rambursarea împrumuturilor guvernamentale.





