money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Cifra de afaceri din industrie a scăzut în ianuarie cu 17,9%

Publicat la 11.03.2009, 09:49:09

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Cifra de afaceri din industrie a scăzut în ianuarie cu 17,9%


Cifra de afaceri din industrie a scăzut în ianuarie cu 17,9% faţă de prima lună a anului trecut, şi cu 17,6 la sută faţă luna decembrie, în special pe fondul reducerii activităţii din industria prelucrătoare şi cea extractivă. Pe marile grupe industriale, scăderi ale cifrei de afaceri s-au înregistrat în toate sectoarele, cele mai pronunţate fiind în industria energetică, de 34,2% şi industria bunurilor intermediare, de 27,4 la sută.

În ceea ce priveşte comenzile, în ianuarie, acestea au scăzut cu 34,5% faţă de ianuarie 2008 şi cu 14,5 la sută faţă de luna precedentă. Cel mai mare declin, raportat la ianuarie 2008, l-a înregistrat sectorul bunurilor intermediare, de 54,6 la sută.

Comenzile din industria bunurilor de folosinţă îndelungată s-au diminuat cu 26,2%, iar comenzile noi din industria bunurilor de uz curent - cu 9,9%. O scădere mai redusă a fost înregistrată de industria bunurilor de capital, de 2,7%.

 

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite