money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Cifra de afaceri în comerţul cu amănuntul a crescut cu 3,4% faţă de luna aprilie (VIDEO)

Publicat la 05.07.2010, 08:05:04

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Cifra de afaceri în comerţul cu amănuntul a crescut cu 3,4% faţă de luna aprilie (VIDEO)
Datele statistice arată că în luna mai, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul, cu excepţia vânzărilor de autovehicule şi motociclete, a crescut faţă de aprilie cu 3,4% în serie brută şi cu 1 la sută în serie ajustată.

Avansul retailului a fost susţinut de vânzările de carburanţi, care au crescut cu 6,7 la sută, cele de produse nealimentare cu 3,1 procente şi cele alimentare, băuturi şi tutun cu 1,6 la sută. În pofida semnalelor pozitive, comerţul rămâne însă sub nivelul din anul trecut.




Faţă de luna mai 2009, cifra de afaceri din comerţul cu amânuntul a scăzut atât ca serie brută cât şi ca serie ajustată cu 1,9 %, respectiv, cu 3,4%. Declinul comerţului este confirmat de statistica pe primele cinci luni ale anului. Cifra de afaceri din retail a scăzut, pe ansamblu, cu 5,9% în serie brută şi cu 6,7% în serie ajustată.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite