Din punct de vedere fundamental, evoluţia cursului de schimb exprimă în primul rând direcţia fluxurilor de capital. Din nefericire, economia internă continuă să fie ocolită de capitalul străin (cu orizont de investiţie pe termen mediu şi lung).
De ce nu mai intră euro în economia românească
De ce este ocolită economia internă de capitalul străin? Pe de o parte, valurile crizei economico-financiare mondiale şi consecinţele acestora au afectat puternic potenţialul de evoluţie a economiei pe termen mediu şi lung. Dacă înainte de sosirea primului val de criză PIB-ul potenţial era estimat la 5%-6%, în prezent acest indicator este estimat în jurul pragului de 2%.
Pe de altă parte, se menţin blocaje importante, îndeosebi în sectoare intensive în capital (evoluţia indicatorilor din sectorul bancar – adică nivelul creditului neguvernamental şi rata restanţelor la credite – confirmă aceste blocaje). Totodată, nu putem vorbi încă despre derularea unor proiecte importante de investiţii pe plan intern. Mai mult pe Adevarul
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.