Departamentul pentru Munca în Străinătate din Nepal anunţă că agenţia de forţă de muncă Rajdhani International Service a primit o cerere de la o firmă de construcţii din România pentru trimiterea a 100 de muncitori, cărora le garantează un salariu lunar de 380 dolari, conform MyRepublica.com.
În consecinţă, Departamentul pentru Munca în Străinătate a trimis ministerului nepalez pentru Muncă şi Managementul Transportului o propunere prin care solicită crearea unei baze instituţionale prin care muncitori nepalezi să poată merge la muncă în România, a declarat directorul general al instituţiei, Mohan Krishna Sapkota.
Potrivit agenţiei Rajdhani International Service, compania SCERC Development Srl i-ar fi trimis o solicitare pentru trimiterea a 100 de muncitori.
Sursa: NewsIN

