money.ro
Piețe financiaremoney.ro

CNVM a autorizat înregistrarea instrumentului derivat BET-FI Index Futures

Publicat la 25.09.2007, 09:19:04

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
CNVM a autorizat înregistrarea instrumentului derivat BET-FI Index Futures

Conform reglementărilor în vigoare, instrumentele financiare derivate ce se tranzacţionează pe o piaţă reglementată administrată de un operator de piaţă trebuie să fie înregistrate la CNVM, dovada realizându-se în baza Certificatului de înregistrare eliberat de autoritatea pieţei de capital.

Solicitarea Bursei de înregistrare a noului indice futures a fost înaintată la începutul lunii septembrie a acestui an. BET FI Index Futures este al doilea instrument derivat ce urmează să fie tranzacţionat pe Bursa de Valori Bucureşti. Din 14 septembrie, pe piaţa de la Bucureşti a început tranzacţionarea contractului la termen (futures) pe indicele BET, având ca activ suport indicele BET.

Contractele au scadenţa la trei luni, martie, iunie, septembrie şi decembrie, iar data scadenţei este a treia zi de vineri din ultima lună a intervalului.

Lidia Focşan, corespondent The Money Channel la BVB

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite